Share
Tweet
Pin
Email
Share
Share
Share

Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen Yerler

  • 11/08/2021

Türkiye’de tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken ve size keyifli, eğlenceli tatiller sunan birçok yer bulunuyor. Bazen popüler, çok bilinen ve kalabalık mekanlardan sıkıldığınız oluyorsa ve yeni yerler görüp farklı mekanlar keşfetmek istiyorsanız, Türkiye’de hala keşfetmediğiniz yerler olduğunu bilmek sizi mutlu edebilir. Ülkemizin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine her tarafı çeşitli güzelliklerle dolu! Doğası, mimarisi, tarihi ve kültürüyle ön plana çıkan birçok bölge olduğundan bazı yerler gözden kaçabiliyor. Yeni yerler keşfetmeyi sevenlerdenseniz, sizlere önereceğim mekanları seyahat rotanıza ekleyerek farklı bir tatil planı yapabilirsiniz.

 

Karaburun

Ege kıyıları boyunca uzanan kıvrımlı yolları nedeniyle henüz pek keşfedilemeyen ve hemen yakınında bulunan Çeşme, Urla, Seferihisar ve Foça gibi turistik bölgelerin aksine daha sakin kalabilmiş olan İzmir’in güzel ilçesi Karaburun… Zeytin ağaçlarının arasında uzanan turkuaz sakin koyları ve taş evleri ile ilçeyi ziyaret edenlere huzur dolu, keyifli bir tatil sunuyor.

Yeşil ve mavinin göz alıcı uyumu…
 

 

Kars

Herkes ülkenin en doğusunda bulunan Kars’ı bilir ama çok az kişi turizm potansiyelinden haberdar. Kars şehir merkezinde yer alan Kars Arkeoloji Müzesi, Kümbet Camii ve Kars Kalesi’nin yanı sıra, Rusların işgalinden sonra kalan göz alıcı mimariye sahip birçok tarihi bina bulunuyor. Kış ayları, Kars’ı ziyaret etmek için en ideal dönem. Kars’ın tarihi güzelliklerini gördükten sonra hemen yanı başında bulunan donmuş Çıldır Gölü’nü ve Ermenistan sınırındaki Ani Harabeleri’ni de ziyaret edebilirsiniz. Hazır oralara kadar gitmişken bir de Sarıkamış’ta kayak yapmaya ne dersiniz?

Tarihi ve kültürü ile kendine hayran bırakan Kars!

 

Selimiye

Marmaris’te Bozburun Yarımadası’nda bulunan Selimiye, tam anlamıyla tipik bir Ege köyü… Marmaris’i bitirdikten sonra kıvrımlı yollardan ilerleyerek ulaşılan köyde, sakin masmavi bir denizin tadına varabilir, sahilde yer alan lokantalarda deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz. Eğer şansınız yaver giderse belki bir köy düğününe bile denk gelebilirsiniz. Selimiye’ye yakın Bozburun ve Söğüt köylerine de uğramanızı tavsiye ederim.

Bol virajlı yollardan sonra görünen masmavi deniz…

 

Taraklı

Burası İstanbul ve Ankara’nın orta yerinde, yemyeşil tepelerin arasındaki bir vadide bulunuyor. Üç asırdan daha eski olan, geleneksel Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan üç katlı tarihi evler Taraklı’nın en önemli özellikleri arasında yer alıyor. Taş kaplı dar sokaklar, insanda tarihi bir yolculuğa çıkıyormuş hissi uyandırıyor. Yunus Paşa Camii ve Tarihi Han’a mutlaka uğramalısınız. Hamam severlerdenseniz Tarihi Hamam’ı da ziyaret etmelisiniz. Yörenin en meşhur yemeklerinden olan leziz keşkek ve nohutlu et yemeklerinin de tadına bakarsanız pişman olmazsınız.

Yemyeşil tepelerin arasında Osmanlı’nın unutulmaz izleri…

 

Kuyucak Köyü

Morlarla bezenmiş lavanta tarlalarını görmek için Fransa’nın ünlü Provence bölgesine kadar gitmenize hiç gerek yok! Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak Köyü’ne gitmeniz yeterli. Her sene haziran ayının sonundan ağustos ayının başına kadar, lavanta tarlaları görenleri kendine hayran bırakıyor. Turizm hala bu köye uğramasa da köy halkı gelen misafirlere lavanta tarlalarını gezdiriyor ve köy kahvesinde çay ikram ediyor.

Mor lavanta tarlalarında keyifli bir gezintiye çıkabilirsiniz.

 

 

Birgi Köyü

İzmir’in Ödemiş İlçesine bağlı Birgi Köyü, Osmanlı’nın mimari özelliklerinin en iyi şekilde korunduğu yerlerden biri… UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan ilçe, bu özelliğine rağmen az sayıda kişi tarafından biliniyor. Henüz keşfedilmeyen Birgi’nin Arnavut kaldırımlı sokaklarında gezinirken, 18. yüzyılda Çakıroğlu Mehmet Bey tarafından yaptırılan ve görkemi ile dikkat çeken Çakırağa Konağı’na uğramayı ihmal etmeyin.

Arnavut kaldırımlı sokaklarında kısa bir tur atmaya ne dersiniz?
 

 

Hatay

Hatay da aynı Kars gibi gezilip görülecek yerler ve tadılacak yöresel lezzetler bakımından çok zengin bir yelpazeye sahip olmasına rağmen hala çoğu kişi tarafından keşfedilememiş durumda. Hatay’ın merkezinde yer alan ve tarihe tanıklık etmiş evlerle bezeli dar sokaklarda yürüyerek geçmişe doğru kısa bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Sarımiye Camii, Türk Katolik Kilisesi ve Havra’yı görüp, daha sonrasında Anadolu’nun ilk camisi olan Habibi Neccar Camii’ni ziyaret edebilirsiniz. Hatay’ın Uzun Çarşı’sında keyifli bir alışveriş yaptıktan sonra, dünyanın en büyük mozaik koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan Antakya Arkeoloji Müzesi’ni de görmeye ne dersiniz? Bu kadar gezintinin ardından yeteri kadar vaktiniz kalırsa, Samandağ’da bulunan ve Türkiye’nin tek Ermeni köyü olan Vakıflı’ya da uğramanızı tavsiye ederim.

Mimari estetiğiyle tarihe keyifli bir yolculuk…

 

TripAdvisor

TripAdvisor Tarafından Desteklenen Puanlar ve Yorumlar