Share
Tweet
Pin
Email
Share
Share
Share

Karadeniz’in En Güzel 10 Yaylası

  • 10/12/2020

Deniz-kum-güneş tatiline bir süreliğine ara vermek isteyenler, yıl içinde şehir hayatından fazlasıyla bunalanlar, serin derelerle, tertemiz bir havayla ve alabildiğine yeşille buluşma hayali kuranlar burada mı? Karadeniz yaylalarında huzur bulmaya ne dersin?

Ayder, Pokut, Karagöl, Anzer, Gito, İkizdere ve daha fazlası… Karadeniz’in en güzel yaylalarını senin için listeledik. Hazırsan, bolca oksijen depolayabileceğin, Karadeniz mutfağının nefis lezzetleri eşliğinde tablo gibi manzaralar izleyebileceğin yaylalara doğru yola çıkıyoruz…

 

1- Ayder Yaylası, Çamlıhemşin – Rize

Karadeniz’in en güzel yaylalarından biri olan Ayder Yaylası ile başlamak isteriz. Rize’nin Çamlıhemşin kasabasına bağlı olan Ayder Yaylası, yerli ve yabancı turistler tarafından en çok tercih edilen yerler arasında… Şehir merkezine yaklaşık 1 saat uzaklıkta bulunuyor. Sırtını Kaçkar Dağları’na yaslayan yayla, 1350 m rakımlı…

Ayder Yaylası’na vardığında ister bungalovda kal ister pansiyonda… Konaklama seçenekleri oldukça fazla. Ulaşımı da dert etmene gerek yok; çünkü merkezden yaz-kış araç bulabilirsin. Ladin, kayın, gürgen, kestane ve köknar ormanları eşliğinde tüm yorgunluğunu atabileceğin nefis bir doğa tatili için yola çıkmaya hazırlan. Ayder’e kadar gitmişken her mevsim yararlanabileceğin kaplıcalara uğramayı da unutma. Hemen Türkiye’nin en çok bilinen yaylasına doğru yola çık.

 

2- Pokut Yaylası, Çamlıhemşin – Rize

Çamlıhemşin’in yaylaları güzellik ve popülarite konusunda birbirleriyle yarışır nitelikte… Yerle göğün birleştiği 2100 m yükseklikteki yaylada, uzansan bulutlara dokunabileceğini hissedeceksin. Pokut Yaylası, ahşap evleri ve çam ormanlarıyla bakmaya doyamayacağın bir kartpostal misali… Yürümeyi seviyorsan 3-4 km uzaklıkta bulunan Sal Yaylası’na doğru yola çıkabilirsin. Eğer yürümeyi gerçekten seviyorsan 15 km yol kat edip Hazindak Yaylası’na da gidebilirsin.

Pokut Yaylası, ağaçların yetişemeyeceği bir yüksekliğe sahip olmasına rağmen ılıman rüzgarlar sayesinde çam ormanlarıyla kaplı olduğunu da ekleyelim. Daha fazla vakit kaybetmeden huzurlu bir doğa tatiline doğru yola çıkmalısın.

 

3- Karagöl Yaylası, Borçka-Artvin

Artvin’in en önemli turizm bölgeleri arasında bulunan Karagöl Yaylası, Borçka ilçe merkezine yaklaşık 27 km uzaklıkta bulunuyor. Karagöl Yaylası’nı diğerlerinden ayıran en önemli fark, içerisinde heyelan sonucu oluşmuş Karagöl’ün bulunması. Kamp yapmayı sevenler veya karavanıyla gezenler için oldukça ideal bir bölge olduğunu söyleyebiliriz. Çeşitli vahşi hayvanların bulunduğu Karagöl, vahşi hayvan fotoğrafçılarının da favori mekanı konumunda. Artvin Otelleri arasından sana en uygun oteli seçerek, Karagöl Yaylası’nın yolunu tutabilirsin.

 

4- Anzer Yaylası, İkizdere – Rize

Dünyaca ünlü Anzer balını hiç duydun mu? Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası’ndaki yüzlerce farklı çiçek türünden damıtılarak yapılıyor. Anzer Yaylası’na kadar gitmişken balını denemeden dönmemeni öneririz.

Şehir merkezine yaklaşık 2 saat mesafede bulunan yayla, 2105 m yüksekliğinde. Her mevsim farklı renklere bürünen doğası ile ziyaretçilerini hep huzur dolu bir atmosferde ağırlıyor. Pek çok endemik türde çiçeğe ev sahipliği yapıyor. Ara sıra yayla şenlikleri de yapılıyor. Anzer Yaylası’nın temiz havasını içine çekerek doğa yürüyüşü yapabilirsin. Maceraperestler için yamaç paraşütü olanağının bulunduğunu da söyleyelim.

 

5- Gito Yaylası, Rize

Kito Yaylası olarak da biliniyor. 2400 m yüksekliğindeki yaylada kendini yeşil ve mavinin tam ortasında bulacaksın. Tıpkı diğer Karadeniz yaylaları gibi alabildiğine yeşil ve her detayının fotoğrafını çekmek isteyeceğin kadar etkileyici… Gito Yaylası’na giderken 750 m yükseklikte bir kayanın üzerine inşa edilen Zil Kale’yi ziyaret etmeyi unutma! 1. derece arkeolojik sit alanı içerisinde yer alan tarihi Zil Kale, Fırtına Deresi’nin batı yamaçlarında konumlanıyor.

 

6- İkizdere Yaylası – Rize

Dereleriyle meşhur yayla, ismini de bu derelerden alıyor. Tadına doyulmaz bir doğa tatili yaparken derelerin sesiyle huzur bulmak istersen, senin için doğru adres: İkizdere Yaylası. Oksijen miktarı yüksek olan İkizdere Yaylası, Kaçkar Dağları’nın eteklerinde konumlanıyor. İkizdere Ayder Yaylası arasında 129 km (yaklaşık 2 saat 17 dakika) mesafe bulunuyor.

 

7- Kiraz Yaylası, Maçka – Trabzon

Maçka’nın Gürgenağaç Köyü’nden güneye doğru 7 km kadar ilerlediğinde Kiraz Yaylası’na ulaşabilirsin. 1850 m rakımlı yaylada kalmak istersen konaklama alternatifleri arasından seçimini yapabilirsin. Kirazlı Yaylası’nda aktivite olanakları da bulunuyor. Çim kayağı yapabilir ya da temmuzun üçüncü cumasında Ayeser Şenlikleri’ne katılabilirsin.

 

8- Elevit yaylası, Çamlıhemşin – Rize

Yayla Köyü olarak da bilinen Elevit Yaylası, denizden 1800 m yükseklikte bulunuyor. Fırtına Vadisi’ni geçip Çat Vadisi’ne vardığında bu yemyeşil güzelliği göreceksin. Burada dilersen kamp kurabilir dilersen konaklama alternatiflerinden birini seçebilirsin. “Elevit Yaylası’nı ne zaman ziyaret etmeliyim?” diye sorarsan ağustos ayının ortalarını tavsiye ederiz.

 

9- Perşembe Yaylası, Aybastı/Ordu

1500 m yüksekliğindeki Perşembe Yaylası, menderesleri ve yayla gölüyle oldukça meşhur. Turizm merkezi konumundaki yaylada safari, kamp ya da yamaç paraşütü yapabilirsin. Perşembe Yaylası’nda konaklamak istersen, Ordu Otelleri’nden sana en uygun olanını hemen seçmelisin. Perşembe Yaylası’nı diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri de Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde adının geçmesi…

 

10- Kafkasör Yaylası

Artvin şehir merkezine yaklaşık 8 km yani 20 dakika uzaklıkta bulunan Kafkasör Yaylası, 1250 m yüksekliği ile tıpkı diğer Karadeniz yaylaları gibi mükemmel doğa manzaraları sunuyor. Kafkasör Yaylası’na yakın mesafede bulunan Artvin şehir merkezindeki otellerde konaklayabilirsin. Yaylada bulunan Cıskaro, Acısu ve Yalnızhasan sularının çeşitli rahatsızlıkların iyileşmesinde destekleyici nitelikte olduğu söyleniyor.

Mutlaka Yap

Karadeniz’in birbirinden güzel 10 yaylasını sıraladık. Aralarından istediğine gidebilirsin; ancak hangisini seçersen seç mutlaka yapman gereken birkaç madde sıralamak isteriz:

  • Güneşin doğuşuna şahit ol!
  • Uzun doğa yürüyüşlerine çık!
  • Bol bol fotoğraf çek ve baktıkça yaylaların huzurunu hatırla!
  • Gece yıldızlarla kaplı gökyüzünün büyüsüne kapıl!
  • Bu harika manzaraya karşı çayını içip mısırını ye!

Beğenebilirsiniz

TripAdvisor

TripAdvisor Tarafından Desteklenen Puanlar ve Yorumlar